لوله فاضلاب – خشکاندن سازمان سرطان کبد درمان سرطان

لوله فاضلاب – خشکاندن: سازمان سرطان کبد درمان سرطان سرطان روده بزرگ اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی روز نیمه تعطیل بازار سهام

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد 43 واحدی به آخر رساند و در سطح 79 هزار و 736 واحد قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات روز گذش

روز نیمه تعطیل بازار سهام

روز نیمه تعطیل بازار سهام

عبارات مهم : بازار

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد 43 واحدی به آخر رساند و در سطح 79 هزار و 736 واحد قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات روز گذشته توقف 24 نماد بورسی به علت برگزاری مجامع بود تا آمار متوقف های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به 114 شرکت زیاد کردن پیدا کند. این در حالی است که این نمادهای متوقف، 46 درصد از ارزش بازار را مشمول بر می شود. در این شرایط ولی روز گذشته طلسم عرضه های اولیه شکسته شد و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران هر چند با تاخیر چند ساعته و بعد از آخر ساعات معاملاتی بازار، میزبان شرکتی تازه بود. موضوعی که با ورود نقدینگی تازه می تواند زمینه ساز رونق زیاد بازار سهام شود.

نیمی از بازار متوقف شدند

روز نیمه تعطیل بازار سهام

همان طور که در گزارش روز دوشنبه «دنیای اقتصاد» اشاره شد، روز شنبه شاهد برگزاری مجامع تعداد زیادی از شرکت ها خواهیم بود و بر اساس قانون، نماد معاملاتی این شرکت ها باید دو روز کاری پیش از برگزاری مجمع، متوقف شوند، بر این اساس روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با توقف نماد معاملاتی این شرکت ها مواجه شد.

موضوعی که موجب شد تا آمار متوقف های بورسی به 114 شرکت زیاد کردن پیدا کند. بررسی های «دنیای اقتصاد» از اوضاع کنونی نمادهای متوقف نشان می دهد ارزش بازار 114 نماد متوقف بورسی حدود 147 هزار میلیارد تومان و معادل 46 درصد از ارزش فعلی بازار سهام هست. با بررسی این اوضاع از منظری دیگر مشاهده می شود که حدود 30 هزار و 800 میلیارد تومان نقدینگی (با لحاظ سهام شناور نمادهای متوقف) در بورس به حالت راکد درآمده است.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد 43 واحدی به آخر رساند و در سطح 79 هزار و 736 واحد قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات روز گذش

ازسرگیری عرضه های اولیه بعد از 5ماه

در حالی از اسفند سال گذشته تا روز گذشته از عرضه اولیه سهام در بازار سهام کشورمان ممانعت شده است بود که روز گذشته بعد از 5 ماه طلسم عرضه های اولیه شکسته شد و بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران میزبان شرکتی تازه شد. بر این اساس دیروز 5 درصد از سهام شرکت به پرداخت ملت مشمول بر 47 میلیون و 500 هزار سهم از سوی گروه فن آوران هوشمند بهسازان فردا به عنوان پانصد و نهمین شرکت پذیرفته شده است بورس تهران، در نماد «پرداخت» عرضه شد. این عرضه به روش ثبت سفارش و به وسیله کارگزاری بانک ملت انجام پذیرفت. بازه ثبت قیمت سفارش در این عرضه 1667 تا 1750 تومان درنظر گرفته شده است بود که با توجه به استقبال به عمل آمده از این عرضه اولیه تمامی سهام در سقف قیمتی عرضه شد.

افزون بر این حداکثر سهمیه جهت هر کد حقیقی و حقوقی 2 هزار سهم تعیین شده است بود که با توجه به استقبال سرمایه گذاران به هر کد معاملاتی 730 سهم تعلق گرفت. این شرکت سود هر سهم بر اساس عملکرد سه ماه را 2689 ریال عنوان کرده است که نسبت به نخستین آینده نگری شرکت شاهد رشد 17 ریال سود هر سهم این شرکت هستیم. با یک تقریب راحت می توان گفت میزان سفارش های ثبت شده است در سقف قیمتی این نماد ارزشی بیش از 227 میلیارد تومانی داشته هست. نقدینگی پارک شده است جهت خرید این سهم حاکی از احتمال رشدهای قیمتی آتی این عرضه اولیه و بازگشت عرضه های اولیه به مدار گرم گذشته خود دارد.

تاخیر در عرضه با ناهماهنگی های بورس

روز نیمه تعطیل بازار سهام

از نکات قابل توجه روز گذشته ولی تاخیر وقت این عرضه اولیه بود که حتی موجب ایجاد شایعاتی درخصوص احتمال تعویق عرضه اولیه «پرداخت» به روز دیگری شد. در نهایت ولی بعد از اتمام ساعت کاری بورس تهران، ناظر بازار در پیامی از شروع ثبت سفارش عرضه اولیه نماد معاملاتی شرکت به پرداخت ملت در ساعت 13 الی 15 خبر داد. معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار پایتخت کشور عزیزمان ایران در این خصوص با تاکید بر اینکه سفارش گیری عرضه اولیه دیروز در ساعات غیر رسمی بازار قانونی هست، عنوان کرد: براساس قانون بوک بیلدینگ این امکان به بازار داده شده است که در مواجهه با پرسشها فنی معاملات عرضه اولیه سهام بعد از آخر ساعات رسمی معاملات بورس انجام شود.

علی صحرایی همچنین علت تاخیر در عرضه اولیه سهام به پرداخت ملت را تکمیل اطلاعات توضیحی از سوی ناشر این شرکت اعلام کرد و گفت: با توجه به انتشار این اطلاعات در دقایق نهایی معاملات روز دوشنبه روی سامانه کدال، مسئله عرضه اولیه سهام به پرداخت ملت برطرف شد. بر این اساس، دقایقی پیش از آخر ساعت کار بازار سهام، آینده نگری درآمد هر سهم سال مالی «پرداخت» در دوره 3 ماهه به صورت حسابرسی نشده روی کدال نشست. در این گزارش شرکت آینده نگری درآمد هر سهم را از 2672 ریال به 2689 ریال زیاد کردن داده است و با تعدیل مثبت یک درصدی همراه شد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با رشد 43 واحدی به آخر رساند و در سطح 79 هزار و 736 واحد قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات روز گذش

رونق بازار سهام با ورود نقدینگی جدید

در حالی روز گذشته شاهد شکل گیری نخستین عرضه اولیه سال 96 در بازار سهام بودیم که بعضی از فعالان شرایط کنونی بازار را جهت عرضه های اولیه مناسب نمی دانند و معتقدند این قبیل عرضه ها، عامل خروج نقدینگی از دیگر نمادهای بازار هست. بر اساس عقیده این گروه، تشکیل صف فروش جهت تامین نقدینگی در جهت خرید سهم جدید، فضای منفی در دیگر سهام و کلیت بورس ایجاد خواهد کرد. ذات عرضه های اولیه از جذابیت مناسبی بین سرمایه گذاران برخوردار بوده و باعث می شود طبیعتا بعضی از سهامداران با فروش سهامی که از جذابیت کمتری برخوردارند، نقدینگی مورد نیاز را جهت خرید عرضه اولیه تامین کنند.

در این میان بخشی از نقدینگی مورد نیاز نیز نقدینگی تازه بوده و از خارج از بازار وارد بازار سهام می شود که از نکات مثبت عرضه های اولیه به شمار می رود. باید توجه داشت در شرایط معمول بازار نیز تعدیل مثبت یک شرکت سهامی یا انتشار اخبار تاثیرگذار عامل فشار بر بعضی از نمادهای بازار می شود. این عنوان به علت هوشمند عمل کردن بازار است تا به سمت وقت های جالب حرکت کند. انتقاد به این عنوان همانند آن است که نهاد ناظر به بهانه تعدیل مثبت یک شرکت از بازگشایی نماد آن خودداری کرده و علت این امر را شدت یافتن فروش در دیگر سهام بازار عنوان کند. عرضه های اولیه علاوه بر ورود نقدینگی تازه با گسترش عرضی خود می تواند به پویایی هر چه زیاد بازار یاری کند و جذابیت بیشتری را نزد سرمایه گذاران در مقایسه با دیگر بازارهای رقیب به دست آورد.

روز نیمه تعطیل بازار سهام

رد پای گزارش های سه ماهه

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، در حال حاضر به نظر می رسد بازار در فضای انتظاری قرار گرفته هست. از طرفی سهامداران با قرار گرفتن در فصل مجامع، در انتظار خروج اخبار تاثیرگذار از مجامع شرکت ها بوده و از طرفی دیگر در انتظار انتشار گزارش های سه ماهه شرکت ها هستند. گزارش هایی که طبیعتا می تواند تعیین کننده روند آتی سهام باشد. در حال حاضر گزارش 3 ماهه 25 شرکت سهامی روی سامانه کدال قرار گرفته است که تنها در 2 گزارش نشانی از تعدیل منفی دیده می شود.

به نظر می رسد همان طور که انتظار می رفت، این گزارش ها حاوی نکات مثبتی جهت شرکت ها به خصوص شرکت های کامودیتی محور (کالایی) هست. این عنوان می تواند در شکل گیری آرایش تازه پرتفوی سهامداران بسیار تاثیرگذار باشد. در این خصوص می توان به تعدیل مثبت 19 درصد «فولاد» و پوشش 40 درصدی سود این شرکت و همچنین پوشش 43 درصدی«فملی» بر اساس نخستین آینده نگری این شرکت هستیم. پوشش های مناسب سودآوری نوید تعدیلات مثبت آتی را جهت این شرکت ها می دهد.

در بازار چه گذشت؟

همان طور که اشاره شد دیروز شاخص کل بورس با رشد 43 واحدی همراه شد. ارزش معاملات نیز روز گذشته به مدد عرضه «پرداخت» به 174 میلیارد تومان رسید. روز گذشته در شرایط توقف نمادهای مهم گروه خودرویی از جمله «خپارس» و «خساپا»، شاهد اقبال معامله گران از دیگر خودرویی ها بودیم. در این میان «خودرو» شاهد معامله با حجم افزون بر 29 میلیون سهم به ارزش حدود 8میلیارد تومان بود. نماد «خودرو» پیش از توقف جهت برگزاری مجمع، شاهد استمرار همکاری حقوقی ها در سمت خرید بود.

بر این اساس دیروز نماد معاملاتی شرکت کشور عزیزمان ایران ماشین شاهد عوض کردن مالکیت 12 میلیون سهمی به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان به نفع معامله گران حقوقی بود. معاملاتی که در نهایت این نماد را در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص قرار داد. در میان کالایی ها، اغلب شرکت ها با توقف نماد معاملاتی روبه رو هستند. نمادهای باقیمانده نیز روز گذشته روند متعادلی را تجربه کردند. در این میان نگاهی به تحولات بازارهای جهانی نیز خالی از لطف نیست. دیروز روی مجددا به زیر 3800 دلار در هر تن بازگشت. مس نیز گرچه به قیمت های بیش از 6000 دلار رسیده بود، ولی بار دیگر عقب نشینی کرد و در مرز این طرح روانی معامله شد.نمادهای زیرمجموعه گروه قندوشکر نیز بعد از رشدهای قابل توجه هفته های اخیر، روز گذشته تا حدودی در مسیر اصلاح قیمت قرار گرفتند به طوری که از 11 نماد فعال حاضر در این گروه، 8 نماد با افت قیمت به معاملات روزانه خود آخر دادند.

بانکی ها که در حال حاضر با توقف تمام نمادهای معاملاتی خود روبه رو هستند، روز گذشته پیش از توقف به علت برگزاری مجمع معاملات متعادلی را تجربه کردند. (تشریح اوضاع این گروه را می توانید در گزارش صفحه 10 بخوانید).رایانه ای ها در اوایل معاملات روز گذشته در انتظار عرضه اولیه «پرداخت» اوضاع مناسبی را به خود دیده بودند؛ ولی در ادامه تاخیر در این عرضه اولیه موجب شد تا حدودی شاهد بازگشت قیمت ها باشند. به نظر می رسد با وجود شرایط مطلوب در شرکت های زیرمجموعه این گروه ولی رشد قیمت این نمادها پیش خور شده است هست. بر این اساس انتظار می رود شاهد اصلاح قیمت بعد از رشدهای قابل توجه روزهای اخیر در میان رایانه ای ها باشیم. شاخص این گروه از ابتدای سال تاکنون رشد 44 درصدی را تجربه کرده هست. همچنین «آپ» روز گذشته بعد از کسب بازدهی 43 درصدی از ابتدای سال تاکنون، در مدار منفی معامله شد. به نظر می رسد بازار بعد از رشدهای گذشته تا حدودی نسبت به ارزندگی سهام رایانه ها در قیمت های فعلی مردد شده است است.

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs